Személyes vagy telefonos elbeszélgetés keretében, a Család otthoni környezetét, a Kutyára fordítandó idejét és egyéb lehetőségeit megismerve segítünk a fajta kiválasztásában. Ha ez már adott, mert a Család beleszeretett egy fajtába, akár konkrét Kutyába, átbeszéljük a megérkezése előtt és után, eddigi tapasztalataink és a fajta adottságok mentén haladva, mire lehet, kell és mire tud a Család felkészülni az Ő nevelése során, hogy a választott Kutya boldog és teljes életet éljen annál a Családnál, akik Őt meghívták magukhoz egy Életre.
Kölyök Kutya program ajánlatunk:
Fajtaválasztás
Első napok az új családban
Otthoni foglalkozások
Kölyökteszt
Kölyök kori szocializáció - workshop
Kölyök Tükör tanfolyam
Első napok az új családban
A Gazdákban nagyon sok kérdés merül fel, java részükre a kisKutya érkezése előtt nem is gondolnak. Miért is gondolnának? Főleg, ha első Kutyus. Hogy hozzuk el? Fog fázni kint? Mit csináljak, ha sír? A tenyésztőnél húst evett, én mivel etessem? A gyerekek mit csinálhatnak vele, az örömükben sikoltozáson kívül? Mikor vihetjük sétálni? Hogy szoktassam pórázhoz? Pelenka, vagy alom? Büdös – alom szaga van, szakavatott orrnak az egyik legjobb illat – megfürdethetem? Vigyem egyből állatorvoshoz? Szomorú, biztos hiányzik a mamája, mivel tudnám felvidítani? Ezt pedig még tetőzi, ha leül a Gazda az internet elé, ahol a sok egymásnak ellentmondó információban elvész. Ez megelőzhető és a Kutya érkezésére fel lehet és kell is készülni.
OTTHONI FOGLALKOZÁS / TANÁCSADÁS
Ha az első napokon túl is van az ember viszonylag gördülékenyen, jönnek utána a magabiztosabb periódusok, amikor már a kicsi harap, rág, vakog, később pedig egyre többet van ébren és aktív!
Iskolánk évek óta fogadja a Kölyök Kutyákat és Gazdáikat a kölyökkori oltási program megléte után, tematikus Kölyök Tükör Tanfolyamainkon. Ilyenkor a Kutyák jó része már betölti a 3-4 hónapos kort is. Mind eddig a fertőzések elkerülése végett nem mehet utcára, Kutyaiskolára. Ezzel egyetlen baj van csak, hogy a kisKutya legfogékonyabb időszakában ül a 4 fal, vagy a kerítés mögött. Holott érzékenyíteni is lehetne mindarra, ami hosszútávon célja van vele a jövőben a Gazdának. Továbbá itt is rengeteg kérdés merül fel, hogyan szoktassam pelenkára? Pelenka vagy alom? Mindent megrág. Sír, amikor elmegyek otthonról.
Kölyökteszt
Célja a veleszületett viselkedési formák „kimutatása”. Mely a gyakorlatban: egyszerű, új szituációkba helyezzük a kölyök Kutyát, melyben ezek „mérhetők”. A tesztet végző gyakorlata nagyon fontos ezen a teszten, hogy a látott kölyök kori eredményeket felnőtt korban visszaigazolva már látta.
Miért jó ez a Gazdának? A Kutya minden új helyzetben, szituációban az öröklött, génjeiben kódolt reakciókkal reagál. Hogy mi az új a Kutyának? 2-3 éves koráig szinte MINDEN! A Kutyák nagyon jó megfigyelők, viszont gyatra az általánosító képességük. Mondok erre egy példát: az „ül”, mikor már azt hiszed, megtanítottad neki, másnap nem megy. Hogy miért? Mert ma piros pólóban vagy, tegnap pedig kékben voltál, így a Kutya számára ez egy új szituáció. Maximum csodálja a piros pólódat, de gőze sincs mit mondasz épp és arra neki mit kellene csinálnia. Érdekes. Így szerintem már érthető, hogy a Kutya, aki azonnal alkalmazkodik a környezetéhez és olyan viselkedési formákat vesz fel, amit a Gazda megerősít, vagy tilt – akár tudattalanul is, hiszen Ő akkor is figyel, ha Te épp nem „neveled” Őt – hosszú évekig azt a viselkedést fogja alkalmazni, amit a teszten is. Így a Gazdának erre a reakcióra kell tettre késznek lennie, amihez az szükséges, hogy egyáltalán ismerje azt.
Kölyök kori szocializáció - workshop
Kutyaiskolánk vezetője, Nagy Annamária, eddigi Kutyás életpályája alatt szerzett tapasztalatait adja át az eseményen a Gazdáknak, amivel megalapozhatják a résztvevők az újonnan Családjukba érkező jövevénnyel a kapcsolatukat.
„A kölyökkor melegágya az alapvető szocializáció pilléreinek letételében, melyet később igencsak nehezen, vagy nagy erőfeszítések árán lehet csak pótolni. Gondoljunk csak bele egy lázadó tini Kutyába, akiben már tombolnak a hormonok, vagy már egy kiforrott személyiségű fiatal vagy ha már egy felnőtt Kutyára tekintünk, akinek már megvan a világról elképzelt képe. A kölyök még mindenre nyitott, mi irányíthatjuk figyelmét, érdeklődését az általunk preferált téma felé. Városi Kutya lesz belőle? Lakásban, vagy kertben tartva? Fogunk-e nyaralni járni, oda el akarom-e majd magammal vinni? Kell-e más állathoz szoktatni? Következő évben jön a baba? És így tovább… A ma tudatos embere ezekben előre gondolkodik és felkészíti elsősorban saját magát és Kutyáját, hiszen ez kölyök korban nem jár plusz energia befektetéssel, csak egy kis odafigyeléssel: Ami garantálja, hogy nem egy újabb terhet vesz az ember a nyakába, mikor Kutyát hív be Családi életébe, ami odafigyelés nélkül persze pont akkor sújt le, amikor épp a Nagymama is betegeskedik….”
SZÓ LESZ:
- Kutyanevelési alapelvekről
- Városi Kutyává válásra való felkészítésről
- Arról, hogyan lehetek én a Kutyám mindene
- Eszközök szakszerű használatáról
- A Tükör módszerről
- Más Kutyákkal való ismerkedésről
Kölyök Tükör tanfolyam
A védőoltások megléte után lehet jelentkezni és látogatni a kölyök Tükör tanfolyam óráit. Itt már nem csak elmélkedünk, hanem gyakorlati foglalkozások keretében segítünk a Családoknak a Kutya nevelésében. Ha most átkalandoztál egy másik oldalra, akkor ott azt olvasod, hogy 1 éves kor felett ajánlott az Kutyaiskola. Ez attól függ, milyen módszerrel oktat az adott Kutyaiskola. A kényszer alapú még 1 éves kor felett sem ajánlott!
Kölyök Tükör Tanfolyamainkon igyekszünk mind több alappillért lefektetni már a gyakorlatban is, elsősorban a Gazdákban, amik hosszútávon bőségesen kamatoznak. A kölyök Kutya olyan életszakaszáról beszélünk, amikor végtelen fogékony, érdeklődő. Érdeklődésének iránya, irányítása csak rajtunk múlik. Ennek mikéntje elsajátítható. A kölyök Kutya mozgás, szeretet, étel, foglalkozás igénye napi szinten változik, mi pedig csak egy cuki szőrgomolyagot látunk benne. Mert az! Is! Eközben Ő felnő hihetetlen gyorsan és mindent pont úgy csinál felnőtt korában is, ahogy ebben az időszakban engedted, vagy azt Ő megszokta. Hiszen ekkor van az úgynevezett „szivacskorszak”, ami törölhetetlen üzemmódban beleég a Kutyába és végig kíséri életét. Szóval, ha Téged nem zavart például, hogy ugrál Rád, amikor még csak 5 kiló és übercuki, na meg persze tavasz, szép idő van, akkor erre fog 40 kilósan is emlékezni egy októberi, sáros napon, amikor Te nem fogsz örülni öltönyben hazaérve a tappancs nyomoknak. Ha nem akarsz fölöslegesen ilyen köröket futni, a Kölyök Tükör Tanfolyamon felkészítünk mindarra, amit egy jó Gazdának meg kell és meg is tud alapozni még Kutyája kölyök korában.
- más Kutyákkal való találkozás
- városi ingerekhez szoktatás
- póráz, nyakörv, hámhoz, flexihez szoktatás és használat
- egyéb Kutyás eszközök – mi mire való, hogyan szoktatom – a gyakorlatban
- egyedüllét vagy szeparációs szorongás – választhatsz!
- közös játékok a Gazdával
- behívás
- figyelem, koncentráció felépítése
- jó és rossz élmények feldolgozása – a Kutya szempontjából